ПРОФИЛАКТИКА ПОЖЕЖ ТА НАДЗВИЧАЙНИХ ПОДІЙ В ОСІННЬО-ЗИМОВИЙ ПЕРІОД
Осінньо - зимовий період характеризується ускладненням ситуації з пожежами, ускладненням транспортного сполучення між населеними пунктами та об’єктами інфраструктури, загрозами порушення умов нормального життєзабезпечення населення. Саме в цей час фіксується зростання кількості пожеж та загибелі людей на них, при ускладненні умов їх ліквідації.
Так, протягом минулого осінньо – зимового періоду на території Чернігівського району зареєстровано 1046 пожеж, збитки від яких склали понад 8 мільярдів гривень. Безпосередньо на підприємствах, в організаціях та закладах виникли 83 пожежі.
Внаслідок пожеж вогнем знищено 612 будівель, 57 одиниці авто транспортної техніки. Внаслідок пожеж загинуло 19 осіб.
Підрозділами ДСНС області було врятовано 5 громадян, 82 будівлі, 24 одиниці автотранспортної техніки та інших матеріальних цінностей, загальною вартістю близько 182 мільйонів гривень.
Основними причинами виникнення пожеж у цей період є:
підпал-14 випадків, необережне поводження з вогнем-154 випадки, порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок-110 випадків, порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей-49 випадків та вибух, внаслідок потрапляння боєприпасів та їх уламків, під час бойових дій-719 пожеж.
Разом з тим , викликає занепокоєння стан пожежної безпеки об’єктів з масовим перебуванням людей. Найбільш характерними порушеннями для них є відсутність необхідної кількості евакуаційних виходів, невідповідність вимогам будівельних норм та правил, несправність або відсутність систем протипожежного захисту, експлуатація електрообладнання з грубими порушеннями вимог електротехнічних правил, відсутність первинних засобів пожежогасіння тощо.
Протягом 2023 року на Чернігівщині щодоби виникало, в середньому, 3-4 пожежі. Особливе занепокоєння викликають трагічні випадки. Внаслідок небезпечних факторів пожеж загинуло 81 та отримали травми 39 осіб.
Переважна кількість пожеж і трагічних наслідків трапилися у житловому приватному секторі. Їх основними причинами є необережне поводження з вогнем, порушення вимог правил пожежної безпеки (різні прояви), підпали та пустощі дітей з вогнем.
Дана ситуація є наслідком того, що з настанням холодної пори року спонукає населення інтенсивно використовувати опалювальні прилади та перевантажувати електромережу. При цьому люди мало приділяють уваги дотриманню заходів пожежної безпеки.
Це свідчить про те, що багато громадян не знає, як поводити себе та які заходи вжити, щоб уникнути пожежі, а також не усвідомлює до яких тяжких наслідків може призвести порушення протипожежних вимог.
Крім того, в домівках малозахищених верств населення прмилади опалення електрообладнання застаріли, тривалий час належним чином не обслуговуються та не ремонтуються. Як результат, саме в їх оселях найчастіше трапляються пожежі та трагичні випадки.
З огляду на це, разом з Чернігівським районним управлінням Головного управління
ДСНС України у Чернігівській області проводиться ряд пожежно-профілактичних заходів за допомогою засобів масової інформації розповсюдження наочних матеріалів, шляхом обходів житлових приватних секторів, виступів у трудових колективах.
Проте зусиль пожежно-рятувальної служби та органів місцевого самоврядування явно недостатньо, адже вони не мають достатньої кількості особового складу , щоб охопити профілактичною роботою кожного мешканця.
З метою підвищення ефективності просвітницько- профілактичної роботи і знань серед населення з питань захисту та дій при виникненні надзвичайних ситуацій, пропонують і проводять заходи, які зменшать кількість надзвичайних подій, а саме:
- Попередження пожеж і випадків травмування та загибелі людей на них в пожежонебезпечний осінньо-зимовий період 2023-2024 років.
- Керівникам підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності, посилити в осінньо-зимовий період пожежно-профілактичну роботу, забезпечити суворий контроль за дотриманням правил пожежної татехногенної безпеки прим експлуатації опалювальних систем та установок, проведенням ремонтних, зварювальних та інших вогневих робіт, справністю засобів пожежогасіння та сигналізації, утриманням доріг та джерел водопостачання.
- Проведення в дитячих дошкільних, навчальних, лікувальних і інших об’єктах з масовим перебуванням людей та практичне відпрацювання з обслуговуючим персоналом дій згідно планів евакуації на випадок виникнення пожеж.
- Встановлення в місцях масового перебування людей стендів, щитів і вітрин на протипожежну тематику.
- Визначення можливості та проведення безкоштовного профілактичного огляду і відповідного ремонту пічного опалення електромереж в житлових будинках багатодітних сімей, поодиноких громадян похилого віку та інвалідів.
- Проведення навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки з посадовими особами підприємств, установ, організацій.
- Проведення протипожежних інструктажів з робітниками та службовцями підприємств, організацій, установ, в першу чергу з тими, які зайняті на роботі з підвищеною пожежною небезпекою, відповідальними за експлуатацію опалювальних систем та електронагрівальних установок.
- Вжиття необхідних заходів щодо забезпечення надійного водопостачання для гасіння можливих пожеж, утримання під’їздних джерел протипожежного водопостачання.
Пожежна небезпека у побуті
ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ В ПОБУТІ
Зважаючи на невтішну статистику щодо виникнення побутових пожеж, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області закликає усіх дбати про належний протипожежний стан власних помешкань та дотримуватись правил пожежної безпеки, адже загрозу завжди краще попередити, ніж мати справу з її наслідками.
Нехтування правилами безпеки призводить до того, що у житлових будинках пожежі виникають значно частіше. Аналіз пожеж частіше показує, що винуватцями більшості з них є самі мешканці, які зневажають правилами пожежної безпеки.
Найчастішими випадками пожеж у побуті є необережне поводження з вогнем, палінням у ліжку в нетверезомустані, перевантаження електромережі.
Щоб запобігти виникнення пожежі у власному помешканні необхідно дотримуватись певних правил пожежної безпеки:
- не паліть у ліжку;
- слідкуйте за станом та справністю електромережі;
- у разі виходу з приміщень не залишайте увімкненими телевізори, праски, обігрівачі тощо;
- не залишайте дітей без нагляду та не дозволяйте їм бавитися сірниками, запальничками та іншими небезпечними побутовими предметами;
- намагайтеся уникати перевантаження електричних мереж, не вмикайте одночасно побутові електроспоживачі великої потужності;
- подбайте про захист помешкання при користуванні пічним та газовим опаленням. Дотримуйтесь норм встановлення та правила користування;
- не використовуйте не якісні, саморобні та несертифіковані побутові електроприлади;
- контролюйте справність електроприладів, які використовуєте.
Тільки дотримання правил пожежної безпеки дозволить надійно захистити вас і ваш будинок від пожежі!
Бережіть себе та своїх близьких!
При виникненні пожежі негайно викликайте рятувальників за номером телефону «101», адже кожна хвилина у цій ситуації має вирішальне значення!